KAPIDA ÖDEME

Kapıda ödeme, siparişe ait ödemeyi kargo firmasının teslimatı sırasında yapmak isteyen müşterilere, satıcı firma OİKİ İletişim ve Satış Ticaret A.Ş’ nin sunduğu bir ödeme şeklidir. Müşteri ürünü, ilgili web sitesinden satın alımı sırasında, ödeme tipi olarak, KAPIDA ÖDEME NAKİT ya da KAPIDA ÖDEME KREDİ KARTI seçeneğini seçerek alışverişi gerçekleştirir.

 

KAPIDA ÖDEME BEDELİ

Kapıda ödeme bedeli, genellikle Kargo Bedeli ile karıştırılan bir ödeme şeklidir. Kapıda ödeme bedeli, kapıda ödeme tercihi kullanarak alışveriş yapan müşterilerin, almış olduğu hizmet karşılığı ödediği bir tutardır.

Bu tutar, KDV dahil 5,99 TL olarak belirlenmiş ve müşteriye gönderilen ürüne ait fatura üzerinde KAPIDA ÖDEME BEDELİ olarak yer almaktadır.

 

İADE DURUMUNDA KAPIDA ÖDEME BEDELİ

Kapıda ödeme yöntemiyle satın alınmış ürünlerin, iade edilmesi durumunda, müşteriye sadece iade etmiş olduğu ürüne ait tutar ödenir. Kapıda ödeme hizmeti kullanıldığı için, müşteriye kapıda ödeme bedeli geri iade edilmez.

 

KAPIDA ÖDEME İLE GERÇEKLEŞEN ALIŞVERİŞİN İADE İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR

Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme yaptığınız alışverişlerde faturanızın arka nüshasında yer alan iade formuna faturada yazan isme ait banka hesap bilgilerinizi ( hesap sahibi adı-soyadı ve IBAN numarası ) yazma mecburiyetiniz bulunmaktadır. Kapıda ödeme ile yapılan alışverişlerin iade işlemlerinde, IBAN numara bilgisi olmadan iade ürüne ait ücret iadesinin yapılması, mümkün değildir. Gerekli bilgilerin iletilmemesi durumunda iade tutarınız sistem kayıtlarında bekletilir. IBAN numaranızı ilettiğiniz tarihte belirtilen hesaba iade işlemi gerçekleştirilir. IBAN numara iletme yükümlülüğü tamamen müşteriye aittir.

 

IBAN NUMARSI HAKKINDA

İlgili kanun maddeleri gereği ücret iadeleri faturada yazan isme iade edilebilmektedir. Eğer faturada yazan isme ait bir IBAN numarası yok ise ücret iadesi gerçekleştirilemez ve ürünler müşteriye tekrar iade edilir.