SATIN ALDIĞIM ÜRÜNLERİ NASIL İADE EDEBİLİRİM?

Mesafeli satış sözleşmesinin, 14.madde kapsamında yer alan ürünlerin dışında kalan, müşterinin satın almış olduğu ürünü kullanılmamış, etiketi koparılmamış, orijinal paketi ve ürüne ait faturası olması koşuluyla ondört (14) gün içinde, faturanızın arkasındaki iade formunu doldurarak Yurtiçi Kargo ile iade edebilirsiniz.

 

İADE ETME SÜRESİ NE KADARDIR?

6502 nolu Tüketici Yasasında yer alan, " tüketici ürünü teslim aldığı tarihten itibaren ondört ( 14 ) gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkına sahip olunan ürünler, mesafeli satış sözleşmesinin 14.maddesi içinde yer alan ürünlerin kapsamı dışında kalan ürünlerdir.

 

İADE EDİLECEĞİM ÜRÜNLERİN KARGO MASRAFI KİME AİTTİR?

Müşteri, kargo bedava kampanyasından faydalanarak, herhangi bir kargo bedeli ödemeden satış almış olduğu ürünü iade etmesi durumunda, iade göndereceği ürüne ait olan Kargo Bedelini ödemekle yükümlüdür.

 

Müşterinin kargo bedeli ödeyerek, satın aldığı ürünlerin, hepsini ya da bir kısmını  iade etmesi durumunda;

Ürün iadesini anlaşmalı kargo ile göndermesi gerekmektedir.

Siparişiniz ile birlikte gelen faturanın arka yüzünde, iade formunu eksiksiz doldurarak, Yurtiçi Kargo (444 99 99) ile aşağıdaki adrese "Karşı Ödemeli" olarak gönderebilirsiniz. Bu durumda satıcı firma iade gönderiye ait olan kargo bedelini ödemekle yükümlüdür.

Anlaşmalı olduğumuz, Yurtiçi Kargo A.Ş. haricindeki diğer kargo, taşıma yada kurye şirketleri ile yapılacak olan ürün iadelerine ait gönderim masraflarının tamamı müşteri tarafından ödenir. Aksi takdirde karşı ödemeli gelen kargolar satıcı tarafından kabul edilmeyecektir.

 

İADE DURUMUNDA KAPIDA ÖDEME BEDELİ

Kapıda ödeme yöntemiyle satın alınmış ürünlerin, iade edilmesi durumunda, müşteriye sadece iade etmiş olduğu ürüne ait tutar ödenir. Kapıda ödeme hizmeti kullanıldığı için, müşteriye kapıda ödeme bedeli geri iade edilmez.

 

İADEMİ HANGİ ADRESE GÖNDERECEĞİM?

İadelerinizi OİKİ İletişim ve Satış Ticaret A.Ş. - Batıkent mahallesi Akburçak sokak no:8A-B Tepebaşı/ESKİŞEHİR adresine göndermeniz gerekmektedir.

 

İADE ETTİĞİM ÜRÜNÜN GERİ ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILIR?

İade etmiş olduğunuz ürünün ücret iadesi, iade deposuna ulaştığı tarihten 3-15 işgünü içinde, OİKİ İletişim ve Satış Ticaret A.Ş. tarafından kredi kartınıza/banka hesabınıza iade edilir. Kredi kartına ürün iade bedeli bankanız tarafından 2-3 hafta arasında yapılmaktadır. Bu süre içindeki tüm yaptırımlar ve uygulamalar ilgili bankanıza aittir. Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme yaptığınız alışverişlerde faturanızın arka nüshasında yer alan İade Formuna faturada yazan isme ait banka hesap bilgilerinizi ( hesap sahibi adı-soyadı ve IBAN  numarası ) yazmayı unutmayınız. Kapıda ödeme ile yapılan alışverişlerin iade işlemlerinde, IBAN NO bilgisi olmadan ücret iadesinin yapılması mümkün değildir. İade işlemlerinde sadece ürün bedeli iade edilmektedir, kargo ücreti yada kapıda ödeme bedelinin geri iadesi yapılmamaktadır.

 

TAKSİTLİ ALIŞVERİŞLERİN İADESİ NASIL ÖDENİR?

Ödemenizi taksitli olarak yaptığınızda, iadeniz her ay kartınıza, taksit tutarları kadar artı bakiye olarak yansıyacaktır. Yapılan iadenin kredi kartınıza her ay taksitli olarak yansıması tamamen bankaların süreç ve uygulamalarıyla ilgilidir. Konu hakkında detaylı bilgiyi bankanızdan alabilirsiniz. Ayrıca, ekstrenizde iade işlemini görebilirsiniz.

Not: Ödemesini yapmış olduğunuz taksit tutarları, ilk ekstrenizle birlikte kredi kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

 

KAPIDA ÖDEME İLE GERÇEKLEŞEN ALIŞVERİŞİN İADE İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme yaptığınız alışverişlerde faturanızın arka nüshasında yer alan iade formuna faturada yazan isme ait banka hesap bilgilerinizi ( hesap sahibi adı-soyadı ve IBAN numarası ) yazma mecburiyetiniz bulunmaktadır. Kapıda ödeme ile yapılan alışverişlerin iade işlemlerinde, IBAN numara bilgisi olmadan iade ürüne ait ücret iadesinin yapılması, mümkün değildir. Gerekli bilgilerin iletilmemesi durumunda iade tutarınız sistem kayıtlarında bekletilir. IBAN numaranızı ilettiğiniz tarihte belirtilen hesaba iade işlemi gerçekleştirilir. IBAN numara iletme yükümlülüğü tamamen müşteriye aittir.

 

NEDEN SADECE FATURA ÜZERİNDE YAZAN İSME İADE İŞLEMİ YAPILMAKTADIR?

İlgili kanun maddeleri gereği ücret iadeleri faturada yazan isme iade edilebilmektedir. Eğer faturada yazan isme ait bir IBAN numarası yok ise ücret iadesi gerçekleştirilemez ve ürünler müşteriye tekrar iade edilir.

 

FATURAM SİPARİŞ İLE BİRLİKTE TESLİM EDİLMEDİ. NE YAPMALIYIM  ?

Her sipariş, faturasıyla birlikte kargoya verilir. Resmi faturanız, siparişinizin yer aldığı kargo poşetinin dışında, şeffaf plastik bir cep içinde size ulaştırılır. Herhangi bir nedenden dolayı, faturanız siparişiniz ile birlikte gelmediyse kargo yetkilisine fatura talebinizi tekrar iletin. Talep ettiğiniz halde size teslim edilmeyen faturalarınız için tutanak hazırlatmanız ve bu konuda 08509269926 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak tarafımızı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Faturası kaybolmuş, kargo paketinin üzerinde faturası bulunmayan gönderileri gerekirse teslim almayın. Tüm iade işlemlerinde, ürüne ait faturayı ibraz etmek yasal bir zorunluluktur.

 

SİPARİŞİMİ NASIL İPTAL EDEBİLİRİM?

İptal talebinizi 0850 926 9 926 nolu telefondan bize ulaşarak bildirebilirsiniz. Siparişiniz hazırlanma durumuna geçmediyse iptal işlemi gerçekleştirilir ve eğer ödeme yaptıysanız bu ödeme hesabınıza tekrar aktarılır.